Zasada działania turbiny Kaplana

Zarówno duża, jak i mała turbina wodna Kaplana funkcjonuje zgodnie z tym samym schematem:

  1. Kierownica nadaje przepływającej przez siebie wodzie właściwy w stosunku do łopatek wirnika kierunek oraz zwiększa szybkość jej przepływu.
  2. Za pośrednictwem wirnika następuje przekształcenie energii statycznej, generowanej przez ciśnienie wody, na energię mechaniczną – proces ten zachodzi przy wykorzystaniu działających na łopatki wirnika sił hydrodynamicznej reakcji, wywoływanej naporem przepływającej wody.
  3. Dzięki rurze ssącej woda, z której urządzenie pozyskało energię, opuszcza wirnik.

Produkcja, sprzedaż, regeneracja oraz indywidualne projektowanie turbin Kaplana

Hydroenergetyka jest podstawowym obszarem działalności naszej firmy. Dzięki zdobytym na przestrzeni lat wiedzy oraz doświadczeniu w tym zakresie, Instytut OZE to dzisiaj w pełni kompleksowy i elastyczny względem potrzeb klienta producent turbin Kaplana.

W przypadku zainteresowania naszą ofertą, jesteśmy w stanie zaoferować Ci zatem sprzedaż turbiny Kaplana w różnych zabudowach i układach. Opracowaliśmy również turbinę Kaplana w wariancie pomniejszonym – mini turbina wodna, pozwalająca relatywnie niewielkim kosztem uzyskać własne, przydomowe źródło energii odnawialnej.

W zakresie naszych usług mieści się także modernizacja lub regeneracja turbiny już istniejącej. W tego typu przypadkach każdorazowo planujemy przedsięwzięcie tak, aby w maksymalnym możliwym stopniu wykorzystać potencjał urządzenia, w ramach danej elektrowni. Nasze działania uwzględniają indywidualne potrzeby klienta oraz konkretne warunki danego otoczenia, co pozwala nie tylko ograniczyć do niezbędnego minimum koszty przedsięwzięcia, ale również zmaksymalizować zyski, czyli ilość energii pozyskiwanej w długiej perspektywie czasu. Spersonalizowane podejście do każdego zlecania sprawia, że przeprowadzana przez nas instalacja nowych turbin bardzo często odbywa się bez konieczności gruntownego przebudowywania obiektu.

Projektując turbiny Kaplana dla nowopowstających elektrowni, do dyspozycji naszych klientów oddajemy szereg sprawdzonych i niezwykle efektywnych rozwiązań, obejmujących wiele wariantów i typowielkości urządzenia. Wśród nich znajdują się opcje takie jak wspomniana wcześniej mikro turbina wodna, która może zostać zastosowana nawet wtedy, gdy określony obszar odznacza się niezbyt intensywnym przepływem oraz niskimi spadkami.