Ile kosztuje wybudowanie małej elektrowni wodnej?
W kwestii takiej jak mała elektrownia wodna koszt budowy zależy od kilku czynników. Pod uwagę bierze się skalę przedsięwzięcia, zakres koniecznych robót ziemnych, konstrukcyjnych, hydrotechnicznych, materiały budowlane, skorzystanie z usługi generalnego wykonawstwa robót budowlanych lub samodzielna koordynacja ekip budowlanych, czas potrzebny na realizację oraz opłaty administracyjne i koszty nabycia praw do nieruchomości. Wycena zlecenia odbywa się zawsze w indywidualny sposób. Cena małej elektrowni wodnej waha się w przedziale od kilkuset tysięcy do nawet kilkudziesięciu milionów złotych.
Na wydatek rzędu kilku milionów decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy oraz instytucje publiczne. Z kolei klient indywidualny może pozwolić sobie na kilka razy tańszą MEW. Jest to sprawdzony sposób na pozyskiwanie taniej i czystej energii z OZE.
Projekt małej elektrowni wodnej stanowi opłacalne przedsięwzięcie. W praktyce nie wymaga stałej obsługi, co dodatkowo obniża koszt eksploatacji. Nakłady inwestycyjne zwracają się w kilka lat. Zdarzają się projekty MEW z 4-5 letnią stopą zwrotu z inwestycji, natomiast najczęściej spotykane, akceptowalne przez inwestorów okresy zwrotu z zainwestowanego kapitału zawierają się w przedziale 7-12 lat. Na dodatek koszty operacyjne utrzymują się na niezmiennym, stosunkowo niskim poziomie. Dla przykładu roczna eksploatacja MEW o mocy zainstalowanej ok. 250 kW może wynosić 130 tys. zł, ale przychód z produkcji prądu to już 750 tys. zł. Te liczby zależą oczywiście od wielkości i rodzaju hydroelektrowni. W każdym przypadku przychód jest większy niż koszty operacyjne.
Zalety hydroenergetyki
Inwestycja w małe elektrownie wodne to poważny wydatek, jednak jest on rekompensowany przez wiele korzyści, jakie niesie za sobą wykorzystywanie na co dzień OZE. Użytkownicy przydomowych hydroelektrowni cenią sobie zwłaszcza uniezależnienie od zewnętrznych, dość drogich źródeł energii i rozpatrują taką inwestycję przez pryzmat oszczędności.
Ponadto warto uświadomić sobie pozostałe zalety budowy MEW:
- Bezpieczeństwo – zarówno użytkowanie, jak i powstawanie elektrowni wodnych nie niesie za sobą takiego ryzyka jak np. kopalnie węgla.
- Stabilne dostawy energii – w przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych czy słonecznych, których produktywność zależy od pogody, MEW wymagają jedynie przepływu wody, który występuje stale w rzekach. Dodatkowo elektrownie wodne przyzbiornikowe mają dodatkową funkcję magazynowania energii w postaci retencjonowania wody.
- Czystość – odnosi się ona nie tylko do zielonej energii, ale również do najbliższego środowiska MEW. Pozwala na oczyszczenie rzek ze stałych nieczystości dzięki kratom, stabilizuje brzegi rzeki, a turbina dodatkowo natlenia wodę, co przyspiesza proces samoczyszczenia.
- Cena – koszty małej elektrowni wodnej mogą wydawać się wysokie, ale na dłuższą metę okazuje się to wyjątkowo opłacalne.
- Przyjazna infrastruktura – MEW jest bardzo estetyczną strukturą. Można ją więc zagospodarować w taki sposób, aby służyła celom rekreacyjnym.
Małe elektrownie wodne w Polsce – najlepsze miejsca pod inwestycję
W 2017 roku w Polsce działało 766 elektrowni wodnych, z czego 756 stanowiły obiekty o mocy nieprzekraczającej 10 MW. Łączna moc zainstalowana w polskich elektrowniach wodnych wynosiła 988,38 MW, z czego 294,75 przypadało na małe elektrownie wodne. Oprócz instalacji funkcjonujących, w 2017 roku w procesie uzyskiwania pozwoleń lub w budowie znajdowały się 162 projekty MEW (do 10 MW) o łącznej mocy zainstalowanej 55,97MW i planowanej produkcji 252 GWh/rok. Ponadto, istnieje znacznie większy potencjał, który mógłby zostać wykorzystany w dłuższej perspektywie. Łączny teoretyczny potencjał hydroenergetyczny polskich rzek szacuje się na 23,6 TWh/rok, z czego potencjał techniczny wynosi 13,7 TWh/rok5 . Potencjał techniczny do wykorzystania w małych elektrowniach wodnych szacuje się na 5 TWh rocznie, a około 50 procent z tego potencjału (2,5 TWh) uznaje się za możliwy do zrealizowania z punktu widzenia ekonomicznego.
Szacuje się, że w latach 20. i 30. XX wieku na terenie dzisiejszej Polski znajdowało się około 8 tysięcy obiektów hydroenergetycznych (różnego typu młyny wodne i niewielka liczba elektrowni). W 1953 roku nadal istniało 7 230 instalacji, ale już tylko 2 131 z nich przetrwało do lat 80., w tym jedynie 300 obiektów było eksploatowanych. Obecnie zarówno instytucje państwowe, jak i organizacje pozarządowe wskazują na możliwość ponownego uruchomienia dawnych instalacji, gdyż ich potencjał oceniany jest jako opłacalny pod względem ekonomicznym i zrównoważony w aspekcie ochrony przyrody.
Usługi Instytutu OZE
Nasza firma specjalizuje się w branży hydroenergetycznej. W skład naszej oferty wchodzi projektowanie MEW, które obejmuje m.in.:
- koncepcje techniczno-ekonomiczne,
- analizy i obliczenia produktywności energii elektrycznej,
- projekty budowlane oraz wykonawcze,
- przeprowadzenie kompletnej procedury administracyjnej do uzyskania pozwolenia na budowę,
- przygotowywanie projektów do uczestnictwa w aukcji OZE
- realizacja projektów „pod klucz” wraz z nadzorem nad pracą instalacji.
Oprócz tego przyjmujemy, na życzenie klienta, wszystkie kwestie związane z uzyskiwaniem pozwoleń wodnoprawnych (lub ich odnawianiem), decyzji środowiskowych czy akceptacji na użytkowanie. Dzięki temu nasi klienci mogą oszczędzić czas potrzebny do realizacji procesów administracyjnych. Wszystkie nasze rozwiązania są oparte o najnowszą wiedzę w zakresie OZE. Kładziemy też duży nacisk na optymalizację zyskowności inwestycji.
Zamów projekt elektrowni wodnej już dziś!
Jako lider na rodzimym rynku małych elektrowni wodnych jesteśmy w stanie zaoferować jedne z najtańszych, a przy tym zaawansowanych technologicznie projektów. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży, które przekuwamy na wysoką jakość świadczonych usług, optymalizację zyskowności inwestycji oraz profesjonalne doradztwo techniczne. Zachęcamy do współpracy z nami! Ofertę kierujemy zarówno do klientów indywidualnych, jak i deweloperów, czy instytucji publicznych.
Jeśli interesuje Cię taka kwestia jak sprzedaż małej elektrowni wodnej, serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie.